logotype
  • image1 Loża żeńska Gaja Aeterna na Wschodzie Warszawy
  • image2 Samorozwój poprzez indywidualną pracę nad wartościami
  • image3 Wolność sumienia, poszanowanie godności i odmienności innych

Wystawa Masoneria - pro publico bono w Muzeum Narodowym

Od 11 września 2014 r. do 11 stycznia 2015 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie obejrzeć można wystawę poświęconą wolnomularstwu w Polsce pt. "Masoneria - pro publico bono". To jedno z największych wydarzeń dotyczących wolnomularstwa w Polsce w ostatnich kilku latach. Wystawa w całości poświęcona jest masonerii jako jednemu z ważniejszych, a często pomijanych elementów kultury od XVIII wieku do dnia dzisiejszego. 

Organizatorzy wystawy w niezwykle interesujący i multimedialny sposób pokazują jak masoneria wpływała na sztukę, politykę i społeczeństwo. Wystawę ogląda się przechodząc z sali do sali – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży. Wystawa ilustruje nie tylko dorobek artystyczny związany z masonerią, ale i najistotniejsze, wyznawane przez ruch wartości: wolność, równość, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki a przez o całych grup społecznych.

Wystawie towarzyszą prezentacje multimedialne oraz zaskakująco bogaty program wydarzeń okołowystawowych, w tym oprowadzania kuratorskie, cykliczne wykłady czwartkowe i niedzielne, gry miejskie pt. „Trzy stopnie wtajemniczenia”, spacery po Warszawie śladami masonów, wycieczka do Parku w Arkadii pod Nieborowem i jego wolnomularskich tajemnic, warsztaty dla nauczycieli, lekcje muzealne a nawet warsztaty familijne dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat. Na wydarzenia towarzyszące obowiązują zapisy.

Wystawa jest otwarta dla wszystkich po zakupie biletu wstępu do Muzeum Narodowego. 

 

Zdjęcia z wernisażu

Program towarzyszący (za stroną Muzeum Narodowego)

Tekst kuratorski prof. Tadeusza Cegielskiego

Program międzynarodowej konferencji naukowej "Świat jako Loża. Obecność wolnomularstwa w kulturze - dawniej i dziś."